Πέμπτη 17 Ιουνίου 2010

ΟΤΑΝ ΣΥΓΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΥΠΟΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΟΣ ΜΑΣ ΤΟΤΕ............

.....................Σε «θρίαμβο» μετέτρεψε η Εθνική μας ομάδα το δεύτερο παιχνίδι της στο Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής.Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, επικράτησε με 2-1 της Νιγηρίας, στέλνοντας στον έβδομο ουρανό όλους του Έλληνες.Η αρμάδα του «χερ Ότο», μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με το… καλησπέρα από τους «σούπερ αετούς» στο «Φρι Στέιτ Στέιντιουμ» του Μπουμφοντέιν, δεν κατέθεσε τα όπλα.Με τον Σαλπιγγίδη να σκοράρει στο 44’ η ομάδα μας σημείωσε το παρθενικό της γκολ σε Παγκόσμιο Κύπελλο, ενώ με τον Τοροσίδη στο 71’ πήρε την παρθενική της νίκη στη διοργάνωση, κάνοντας υπερήφανους όλους τους Έλληνες.Το γκολ, που έδωσε προσωρινό προβάδισμα στο σκορ στην ομάδα του Λάγκερμπαργκ σημείωσε ο Ούτσε στο 16'. Στο 33' η Νιγηρία έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Καϊτά, για χτύπημα εκτός φάσης στον Τοροσίδη.Ο Ότο Ρεχάγκελ παρέταξε την Εθνική μας ομάδα με το σχήμα (3-5-2), που εν τέλει έμεινε στα… χαρτιά στο πρώτο ματς με την Νότιο Κορέα.Οι τρεις κεντρικοί αμυντικοί που πήραν θέση στην «καρδιά» της γαλανόλευκης άμυνας ήταν ο Κυργιάκος, ο οποίος είχε μείνει εκτός ενδεκάδας στο πρώτο ματς, Αβρ. Παπαδόπουλος και Παπασταθόπουλος, που επίσης έκανε ντεμπούτο στη διοργάνωση.Κάτω από τα γκολπόστ ο Ρεχάγκελ εμπιστεύτηκε και πάλι τον Τζόρβα, ενώ στα άκρα της άμυνας ξεκίνησε ο Τοροσίδης από τα αριστερά και ο Βύντρα, στην αντίθετη πλευρά, αντί του Σεϊταρίδη. Στη μεσαία γραμμή Κατσουράνης και Τζιόλης ήταν τα δύο κεντρικά χαφ, με τον Καραγκούνη σε ρόλο αριστερού μεσοεπιθετικού, τον Σαλπιγγίδη στην απέναντι πτέρυγα και τον Γκέκα στην αιχμή του δόρατος.Στα πρώτα δέκα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο του «Φρι Στέιτ Στέιντιουμ» του Μπουμφοντέιν, με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθεί κάποια φάση μπροστά από τις δύο εστίες.Στο 15’ ωστόσο το παιχνίδι ξύπνησε… εφιάλτες Νοτίου Κορέας, καθώς η ομάδα μας, όπως και στο εναρκτήριο ματς με τους Ασιάτες η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ. Και πάλι από στημένη φάση (φάουλ), με τον Τζόρβα να φέρει μεγάλη ευθύνη.Μετά από μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ούτσε οι αμυντικοί μας δεν έδιωξαν την μπάλα και ο διεθνής πορτιέρο του Παναθηναϊκού δεν εκτίμησε σωστά τη φάση, και έτσι είδε την εστία του να παραβιάζεται.Το γρήγορο γκολ των «σούπερ αετών» επηρέασε ψυχολογικά τους διεθνείς μας, οι οποίοι ωστόσο ξεπέρασαν γρήγορα την «ψυχρολουσία». καταφέρνοντας να ισορροπήσουν το ματς.Μάλιστα στο 31’ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία στα καρέ του Ενγεάμα, όταν μετά από κόρνερ του Κατσουράνη, ο Κυργιάκος έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα ωστόσο να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.Δύο λεπτά αργότερα άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες στο παιχνίδι. Ο Καϊτά χτύπησε τον Τοροσίδη στη γραμμή του άουτ, αναγκάζοντας τον Κολομβιανό διαιτητή να του δείξει απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Ότο Ρεχάγκελ, στο 37’ απέσυρε τον Παπασταθόπουλο, βάζοντας στο παιχνίδι τον Σαμαρά, προκειμένου να κάνει την ομάδα μας πιο επιθετική.Η ομάδα μας, μετά την αποβολή του Καϊτά πήρε τα ηνία του αγώνα και έκανε ακόμη πιο συχνές τις επισκέψεις του στα καρέ του Ενγεάμα.Στο 39’, ο Κατσουράνης με κάθετη μπαλιά πάσαρε με μια στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Ενγεάμα.
Μάλιστα η φάση είχε και συνέχεια, αφού αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Βύντρα, ο οποίος με μακρινό σουτ ανάγκασε τον Ενγεάμα να απομακρύνει σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα απείλησε και πάλι, με πλασέ του Σαμαρά, ο οποίος ωστόσο είδε τον Χαρούνα να διώχνει πάνω στη γραμμή. Για να φτάσουμε στο 44’, όταν ο Σαλπιγγίδης πέτυχε ό,τι αναζητούμε η Εθνική μας ομάδα εδώ και 16 χρόνια: το παρθενικό της γκολ που δεν είχε έρθει στα πρώτα τέσσερα παιχνίδια της ομάδας μας σε τελικά φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.Ο παίκτης που οδήγησε την Εθνική μας ομάδα στη Νότιο Αφρική, με το τέρμα του επί της Ουκρανίας, στον αγώνα μπαράζ, με ένα μακρινό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα, αφού πρώτα αυτή εξοστρακίστηκε πάνω στον Αρούνα, αλλάζοντας πορεία, στο βάθος της εστίας του Ενγεάμα.Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο, που βρήκε την Εθνική μας ομάδα ισόπαλη 1-1 με τους «σούπερ αετούς».
Στην επανάληψη η αρμάδα του «χερ Ότο» μπήκε αποφασισμένη να διεκδικήσει τη νίκη, χάνοντας σωρεία ευκαιριών για να κάνει το 2-1.Στο 47’ ο Βύντρα σέντραρε από δεξιά, ο Καραγκούνης έπιασε κεφαλιά από πολύ καλή θέση, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το… χατίρι και πέρασε λίγο άουτ.Ένα λεπτά αργότερα βέβαια η ομάδα κινδύνεψε, όταν μετά από σέντρα του Ούτσε από αριστερά, ο Τζόρβας έδειξε τα ρεφλέξ του, διώχνοντας με δύσκολια τη μπάλα σε κόρνερ.Στη συνέχεια το παιχνίδι εξελίχθηκε σε «ροντέο», με τις δύο να χάνουν αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουν το γκολ, που θα τους έδινε το προβάδισμα στο σκορ.Στο 55’, μετά από σέντρα του εξαιρετικού σήμερα Καραγκούνη από δεξιά, ο Κυργιάκος πήδηξε ψηλότερα από όλους πιάνοντας τη κεφαλιά, ωστόσο Ενγεάμα μπλόκαρε τη μπάλα.Η Εθνική μας συνέχισε να πιέζει για το γκολ, και στο 59΄η ομάδα μας φλέρταρε με το 2-1, όταν ο Φάνης Γκέκας βρέθηκε απέναντι από τον Ενγεάμα, ωστόσο ο τελευταίος βγήκε νικητής στη μεταξύ τους μονομαχία, διώχνοντας τον κίνδυνο.Η αρμάδα του χερ Ότο, η οποία είχε κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο έφτασε μία ανάσα με το γκολ στο 69’. Εντούτοις ο Ενγεάμα μας στέρησε τη χαρά. Ο Νιγηριανός γκολκίπερ με εξαιρετική επέμβαση σε κεφαλιά του Σαμαρά έδιωξε τη μπάλα, η οποία έδειξε να κατευθύνεται στο αριστερό του παραθυράκι, κρατώντας το 1-1.Ο Αλέξανδρος Τζιόλης έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο γκολκίπερ των «σούπερ αετών» απέκρουσε ασθενώς, αλλά ο «Τόρο» πήρε το «ριμπάουντ», κάνοντας το 2-1.Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα μας έφτασε κοντά στην επίτευξη κι ενός τρίτου γκολ. Στο 77’ ο Ενγεάμα απέκρουσε σουτ του Καραγκούνη, ενώ στις καθυστερήσεις και πάλι ο γκολκίπερ της Νιγηρίας είχε ακόμη μια δύσκολη επέμβαση, σε σουτ του Τζιόλη.
Αυτό ωστόσο λίγη σημασία έχει...
Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης του Όσκαρ Ρουίς βρήκε την Ελλάδα να πανηγυρίζει την παρθενική της νίκη στην κορυφαία ποδοσφαιρική διοργάνωση του πλανήτη, και παράλληλα να δίνει απαντήσεις για τα επικριτικά σχόλια που δέχτηκε, μετά το παιχνίδι με την Νότιο Κορέα.